Herci s děravou pamětí si divadelní prázdniny musí odpustit. Po létě by měli problém

28. červen 2017

S koncem června se taky ve Východočeském divadle Pardubice těší na prázdniny. Ale herec rozhodně nemůže ležet dva měsíce s nohama na stole. Už třeba proto, že by zapomněl text.

„Někteří herci si opravdu během prázdnin musí texty opakovat. Většinou diváci mají představu, že si herci užívají dva měsíce volna jako školáci. Tak úplně to nefunguje. Až do 5. července hrajeme, pak se v divadle dělají různé údržbové práce. Od poloviny srpna se připravuje další sezóna. Koncem prázdnin bývá docela rušno. Divadlo tedy běží a pracuje,“ říká ředitel pardubického divadla Petr Dohnal.

Necelou čtvrtinu lidí v divadle tvoří herci

V prázdném divadle vzniká šance pro různé úpravy. „Letos chystáme menší přestavbu Divadelního klubu. Chtěli bychom ho víc otevřít. Další prostory by třeba mohly sloužit jako malá poetická vinárna.“

Východočeské divadlo v Pardubicích - dnešní podoba

Východočeské divadlo Pardubice má nějakých sto zaměstnanců, z toho 24 herců. „Máme výrobní dílny jako truhlářskou, zámečnickou, čalounickou, malírnu, krejčovnu. Tyto provozy fungují v běžném pracovním režimu. Stíhají taky vyrábět pro další divadla. Šili jsme kostýmy pro Fantoma opery, Ples upírů. Vyrábíme rekvizity, malujeme opony a podobně,“ přibližuje Dohnal.

Všechno klape

On sám se považuje hlavně za herce. Mluví o sobě jako o ředitelujícím herci. „Mám okolo sebe ohromný kolektiv lidí, schopných profesionálů. Dělají svou práci podle pravidel, která jsme si dohodli. Měsíčně hraju kolem deseti představení. Okolo sebe vidím, jak kdo pracuje. Nikdo mi nic nemusí donášet.“

Rada města nedávno prodloužila Dohnalův mandát. Ve funkci je od roku 1999. „Zamýšlel jsem se, jestli chci pokračovat, jestli to chci dál dělat. Napsal jsem asi 16 stránek koncepce a představy o divadle. V posledních letech zažíváme opravdu úspěšné sezóny. Zúročuje se práce minulých let. Vystavěli jsme vysoce profesionální soubor, kde žádný herec není jenom takzvaným halapartníkem. Každý může hrát velkou roli.“

autor: MAL
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.